Minimalistická záhrada

  • Pôvodný stav

  • Projekt

  • Vizualizácia

  • Galéria

 

             Minimalizmus v záhradnej architektúre je predovšetkým o priestore a jeho využívaní. Charakterizuje ho použitie striedmej palety rastlín, materiálov v  kombinácii s jednoduchými líniami a dizajnovým nábytkom. Je uplatnený vo všetkých prvkoch, počnúc oplotenia, chodníkov, terasových prvkov či doplnkov. Minimalizmus môžeme chápať ako  celkovú filozofiu návrhu. Dosiahnutie maximálneho účinku minimálnymi prostriedkami. Tak ako v architektúre, alebo  interiérovom dizajne i pri záhradných návrhoch používame základné farby, neopracované materiály a vychádzame z jednoduchých geometrických útvarov. To, čo sa mnohým javí ako nudné a prosté, oslovuje na druhej strane jednoduchosťou, eleganciou a praktickosťou.

            Kompozície minimalistických záhrad vyžadujú neutrálne farby, ktoré sú upokojujúce a decentné. Použitím rovnakých tónov farieb dotvoríme celkovú harmóniu priestoru. Jednoduchosť kompozície však umožňuje použiť aj kontrastné farby či textúry, platí to predovšetkým pri výbere rastlín. Svetlo šedá povrchová úprava pohľadového betónu oplotenia nám v tomto prípade poskytla peknú kulisu pre vysadené rastliny. Jednoduchá farebná schéma je uplatnená aj pri výbere záhradného nábytku či doplnkov. Všetky tieto prvky sú  nadčasové, decentné a elegantné. Dôležitou súčasťou záhrady je detská zóna, ktorá slúži najmladšiemu osadenstvu. Pohodlie do záhrady vnáša priestranná terasa s prenosným grilom a posedením. Nezabudlo sa však ani na úžitkovú funkciu záhrady. V nenápadnom rohu je bylinkovo zeleninový kút, ktorý zásobuje kuchyňu čerstvou zeleninou a aromatickými bylinkami.

             Minimalistický dizajn vyhovuje ľudom, ktorí hľadajú čistý, inteligentný dizajn, s nízkymi nárokmi na údržbu. Je ideálny do mestskej zástavby, pre mladých, tvorivých ľudí, ktorí potrebujú okolo seba vytvoriť upokojujúce a harmonické prostredie. Minimalistická záhrada potrebuje mať silný dizajn a jasný cieľ, dotvorený v detailoch do dokonalosti. Výsledok očarí jednoduchosťou, čistotou a ľahkou údržbou.

 

Záhrada v skratke:


Lokalizácie:
Bratislava                    Plocha záhrady: 355 m2                   Rok výstavby: 2013                     Dĺžka výstavby: 3 týždne