Relaxačná záhrada

  • Pôvodný stav

  • Projekt

  • Vizualizácia

  • Galéria

Relaxačná záhrada

               Oddych a regenerácia sú tým najdôležitejším benefitom, ktoré nám okrasná záhrada dokáže ponúknuť.   V dnešnej dobe máme len pramálo možností na to, aby sme prirodzeným spôsobom mohli ventilovať napätie   a stres, ktoré sa na nás v priebehu uponáhľaného týždňa nalepí.  Hľadáme miesto kam uniknúť, schovať sa a vypnúť. Mnohí z nás práve preto utekajú z ruchu veľkomiest a hľadajú kúsok pokoja v obklopení zelene v rodinných záhradkách.  Oddychové zóny našich záhrad sa tak  veľakrát stávajú posledným kontaktom  s prírodou.

          Relaxačná záhrada však bola typickým príkladom zle založenej záhrady, ktorá si už skoro po založení vyžadovala kompletnú rekonštrukciu. Nekoncepčne a chaoticky členené plochy, zlá príprava pôdy v záhonoch, nevhodne zvolené rastliny a nepraktická závlaha si vyžadovali radikálne riešenie, zjednodušenie a zharmonizovanie.

              Tak ako vo vačšine záhrad i v tejto majitelia túžili po minimálnej údržbe porastov, ktoré však zároveň museli byť atraktívne a pútavé po celý rok. Zjednodušením celkovej kompozície, pridaním prvkov drobnej architektúry, zaujímavou obrubovou dlažbou, šlapákmi a v neposlednom rade výmenou rastlín a kvalitnou prípravou výsadbovej zeminy v záhonoch sme docielili celoročnú premenlivosť, zdravé a bohaté porasty -  atraktívne v priebehu celej vegetácie.  Jarná tulipánová výsadba vďačí hlavne skvelej selekcie domácej pani, ktorá vybrala a skombinovala svieže jarné farby. Letnej  a jesennej výsadbe kraľujú trvalkové a trávové zosadby, kým v zime oživuje priestor vždyzelený krušpán. Kostrovými krami sa stali muchovníky, magnólie a hraby tvoriace obvodovú živú stenu.

 

Záhrada v skratke:

Lokalizácia: Pezinok, Slovensko                 Plocha záhrady: 400 m2                Rok výstavby: 2012                Dĺžka výstavby: 1 mesiac