Záhrada Živlov

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

  • Pôvodný stav

  • Projekt

  • Vizualizácia

  • Galéria

  • Video

                Dilema ako stvárniť okolie rodinného domu, ktorý zaberá väčšinu draho zaobstaraného pozemku je známa hlavne v novo vybudovaných záhradných mestečkách. Záhrada sa v mnohých prípadoch  stáva nedocenenou plôškou, ukrytou za hradbami tují, alebo betónového oplotenia. Pre jej štýlové stvárnenie však stačia tri veci: prvotná myšlienka, premyslená kompozícia a zmysel pre detail.

Záhrada živlov je záhradou zhmotňujúcou 4 základné elementy v prírode. Oheň, zem, vzduch a vodu. Nakoľko zem a vzduch sú prirodzene obsiahnuté v každej záhrade, ostatné živly sme umiestnili  a zhmotnili vo výrazných  kompozičných bodoch. Oheň je stvárnený otvoreným ohniskom, ktorý slúži aj praktickým účelom.  S výstavbou vodného prvku  v priestoroch za obytným domom sa ráta v druhej etape realizačných prác. Dôležitým prvkom je netradične poňatá úložňa palivového dreva, ktorá vytvára výrazný optický bod v záhrade. K posedeniu a vychutnaniu si najkrajších pohľadov  v záhrade slúži zabudovaná lavička s pôsobivým nočným osvetlením. Výsadba rastlín je čisto trvalková, skombinovaná s okrasnými trávami. Kostrovými rastlinami sa stali globózne čerešne, ktoré vytvárajú alej sprevádzajúcu návštevníka príjazdovou komunikáciou až k domu. Ďalšími kostrovými rastlinami sú  jarabiny, ktoré podporujú premenlivosť v záhrade. Na jar nás ohúria krásnymi kvetmi, v priebehu vegetácie sviežou farbou, na jeseň pútavými  červenými listami a v zime spestrujú svoje koruny červenými plodmi.

Záhrada v skratke:

Lokalizácia: Chorvatský Grob             Plocha záhrady: 290 m2             Rok výstavby: 1 etapa/ 2009             Dĺžka výstavby: 1 mesiac